3 nyomós érv a vegaság mellett
Október elsején ünnepeljük a Vegetarianizmus Világnapját, s közvetlenül ezt követi az Erőszakmentesség, valamint az Állatok Világnapja is. Tökéletes időszak, hogy kissé átértékeljük, mi kerül a tányérunkra, az milyen hatással van a szervezetünkre és a környezetünkre.
Visszatekintés
A vegetarianizmus kérdése évezredek óta foglalkoztatja az embereket. Nagy gondolkodók, vallási tanítók, művészek és kutatók vallották magukat etikai és intellektuális okokból vegetáriánusnak, mint pl. Pythagoras, Assisi Szent Ferenc, Platón, Wagner, Leonardo da Vinci, Albert Schweitzer, Lev Tolsztoj, Vincent Van Gogh, vagy éppen Albert Einstein.
A vegetarianizmus áthatotta nemcsak a keleti világvallások gyakorlóinak életét, hanem a keresztény szerzetesek körében is elfogadott volt, éppen Isten és a teremtett világ iránt érzett tisztelet és csodálat által. A századelőn még teljesen természetes volt, hogy a családok hetente egyszer, hétvégén fogyasztottak hústermékeket és a hét nagy részében vegetáriánus módon táplálkoztak, megtartották az éves nagyböjtöt, úgy Húsvétkor, mint az ortodox vallási irányokban Karácsonykor. Az élelmiszeripar és az áruházláncok robbanásszerű növekedésével, a gyorsételek elterjedésével azután mindennapossá vált a húsfogyasztás a fejlett országokban, s ennek olyan súlyos közegészségügyi következményei lettek, mint a szív- és érrendszeri betegségek vagy emésztőszervi megbetegedések nagy számban történő előfordulása. A Húsmentes Hétfő (Meatless Monday) mozgalom igyekezett rést ütni a pajzson, és legalább heti 1 napos húsmentes böjtöt javasolt követőinek. A jóga, az egészséges életmód terjedésével a húsmentesség még népszerűbbé vált, sokakban felötlött a vágy, hogy akár egész évben vegetáriánus módon táplálkozzanak. A hölgyek részéről ennek nem ritkán olyan okai voltak, mint a gyorsabb fogyás, a szép bőr és a csinos alak fenntartása. A keleti filozófiák, mint pl. a védikus bölcsesség megismerésével és terjedésével viszont egészen új távlatok nyíltak a vegetáriánus táplálkozásban.
Napjainkban sorra nyílnak a vegetáriánus és a tisztán vegán éttermek, és egyre többen és többen táplálkoznak erőszakmentes módon, azaz úgy, hogy semmilyen élőlénynek se okozzanak fájdalmat. Az ezredfordulóra mindez vegán, tisztán növényi forradalommá nőtte ki magát, az élő ételek megkedvelésével, az egészséges életmód iránti igény növekedésével, az új ízek iránti fogékonysággal igazi gasztronómiai és kulturális forradalom alakult ki. Bár sokan nem tudják: a vegetáriánus étrend majd’ minden vallási irányzat alapvető tanítása és elvárása, az indiai kultúrának, - amelynek olyan jeles képviselői voltak vegetáriánusok, mint Mahātma Gandhi vagy Śrīla Prabhupāda - pedig egyenesen az alapkövét jelenti az ahimsā alapú étkezés, vagyis az erőszakmentesség elvét megcélzó vegetáriánus életmód.
A vegetarianizmus típusai:
Lakto-vegetáriánus: Tejterméket fogyasztó,
Lakto-Ovo-vegetáriánus: Tojást és tejterméket fogyasztó,
Ahimszá-vegetáriánus: Csak erőszakmentes gazdálkodásból származó tejterméket fogyaszt.
Vegán: Tisztán növényi alapanyagok jelentik táplálékát.
A hosszabb élet alternatívája
India ősi szentírásai, a Védák és magyarázatai, minden ember számára a vegetáriánus étrendet javasolják, olyan tejtermékekkel kiegészítve, amelynek megszerzése nem jár fájdalommal, károkozással a tehenek számára. Az efféle alapanyagokból készült ételek táplálóak, lédúsak, tiszták, egészségesek és az ősi bölcsesség szerint, nemcsak a testre, hanem lelki állapotunkra is kedvező hatással bírnak. Az ősi filozófiák ismerői számára mindez évezredek óta megszokott, bevett dolog, napjaink tudományos kutatásai azonban a szkeptikusoknak, kétkedőknek is bizonyságul szolgálnak, miszerint a vegetáriánus étrend nem pusztán divathóbort, hanem az ember legfontosabb szokása, amellyel meghosszabbíthatjuk saját életünket.
Egy 2015-ben publikált WHO tanulmány szerint pl. a pácolt húsfélék majdnem annyira rákkeltő hatásúak az emberi szervezet számára, mint a szoláriumok rendszeres használata. A húsok és vöröshúsok elhagyása érdekes módon nemcsak a magas koleszterinszint, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását előzi meg, hanem a cukorbetegség megelőzősében is létfontosságú. Egy igazán friss, aktuális kutatás szerint pedig, amelyet a Brit Táplálkozástudományi Társaság tett közzé ez év augusztusában, minden életkorban ajánlható a vegán étrend mind kismamáknak, mind gyermekeknek, mind pedig aktív felnőtt és idős embereknek is. Természetesen a tisztán növényi étrendet nagyon okosan, tudományos alapokra építve kell összeállítanunk.
Bármely verzióját, mélységét is válasszuk a vegetáriánus táplálkozásnak, egy bizonyos: komoly szívességet teszünk önmagunk, környezetünk és a Föld számára, ha csak rövid ideig is nélkülözzük a hús fogyasztását.
Érvek a húshagyó életmód mellett
Indiai Vegán Gasztronap október 8-án
A Vegetáriánus Világnap kiváló alkalom arra, hogy legalább 1 napra az évben vegetáriánusokká változzunk.
Bár október 1. csupán egyetlen nap, Krisna-hívők, vaisnavák milliói szerte a világon egész évben óvják a Földet a húsfogyasztás káros hatásaitól és aktívan részt vállalnak az erőszakmentes életmód népszerűsítésében. Azoknak, akiknek ötletünk sincs, hogy a burgonyán és a rizsen kívül mit fogyaszthatnának ezekben a napokban, vagy akik éppen ellenkezőleg, már nagyon tudatosan meghozták életük nagy, mindent megváltoztató döntését és szeretnének új ízeket kipróbálni, új ötleteket kapni a növényi táplálkozáshoz, szeretettel várjuk október 8-án Indiai Vegán Gasztronapunkra a Lélek Palotájába. Mintegy 40 különféle vegán ételkülönlegesség, indiai, magyaros és mediterrán fogások, látványkonyha tandoori kemencével és agyagtűzhellyel, táplálkozástudományi előadások, receptek és érdekességek a konyhaművészet világából. Tartsatok velünk!
http://krisna.hu/2017/oktober-8-indiai-vegan-gasztrofesztival/
Addig is kipróbálnál néhány isteni vegetáriánus receptet? http://krisna.hu/category/receptek/